10 augusztus 2009

Riogat a Deutsche bank is!

A német óriásbank szerint a recesszió végére (még nincs vége?:) az amerikai lakástulajdonosok fele víz alá kerül, azaz nagyobb hitel lesz a nyakukban, mint amennyit a jelzálogként bevont ingatlan ér.
Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy 2011 első negyedévében a víz alá került hitelek száma elérheti a 25 milliót, ami a 48%-os részarányt jelent a teljes hitelállományhoz képest. A lakásértéket meghaladó jelzáloghitelek jelenlegi (március végi adat) aránya 26%, avagy 14 millió ingatlan.
A további ingatlanáresés - ami az elemzők szerint átlagosan 14% körül alakulhat - tovább mélyítheti a recessziót, mivel erőteljesen visszafogja a fogyasztást és még több adóst kényszerít arra, hogy feladja ingatlanát és a bank jóindulatára (???) hagyatkozzon.
A gazdasági kihívások miatt bedőlők mellett van egy olyan rétege is a hitellel rendelkezőknek, akik stratégiai default-ra játszanak, ahogy azt már egy korábbi írásomban megosztottam a nagyérdeművel.
Egy a WSJ által közölt tanulmány szerint, amint egy adott ingatlan értékének és a felvett hitelnek a különbözete meghaladja a 10%-ot – negatív irányban - az adósok egy része a fizetésképtelenség mellett dönt, 15% után ez a jelenség kezd tömegessé válni. Ha ez eléri, vagy meg is haladja az 50%-ot, akkor már a háztartások 17% áll ki a hitel mögül.Ez még nem minden, mivel létezik egy multiplikációs hatás, amit szociális ismérvek motiválnak, azaz, ha az adott környéken magasabb az ingatlanadósok bedőlésének a száma, vagy többen is a „stratégiai default”-ra játszanak, akkor ott a szorult helyzetbe jutó adós is könnyebb lelkiismerettel áll odébb. (Freddie Mac fizetésképtelenségi ráta, 2009. június 29.)
A legrosszabbul azon régiók lakosai járhatnak, akik a legtöbbet profitáltak a korábbi bőségből - így Fort Lauderdale, Miami, Florida, Merced, Modesto, California és Las Vegas -, ezekben a régiókban a 90%-ot is elérheti a lakásértéket meghaladó jelzáloghitelek aránya.

Jó merülést, palackot nem otthon hagyni!

Nincsenek megjegyzések: